Czy prawidłowe wkręcanie śrubokrętem jest takie oczywiste?

Śrubokręt jest jednym z tych narzędzi, na które nie zwracasz większej uwagi i które przerzucasz beznamiętnie po swojej skrzynce, ale kiedy go zabraknie, okazuje się, że klapa, amen i robota nie pójdzie dalej. Już kilka razy przekonałem się, jakim cennym łupem jest dobry wkrętak, dlatego w kilku żołnierskich słowach powiem, które typy śrubokrętów warto mieć i na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Na co zwrócić uwagę
1. Rodzaje
Podstawa to śrubokręt płaski i krzyżakowy. Uda nam się nimi wykonać większość podstawowych prac majsterkowych. Przyda się także kilka nietypowych końcówek (bitów) typu torx lub gwiazdka.

2. Rozmiary
Przekrój mamy od najmniejszych, zegarmistrzowskich do dużych, budowlanych. Na pewno dobrze mieć krzyżaki i wkrętaki płaskie w rozmiarach 1-3.

3. Końcówki imbusowe
Kto skręcał meble, ten wie – bez imbusu ani rusz. Ja mam cały zestaw, w rozmiarach 1-10 i takie rozwiązanie polecam.

4. Wykonanie
Dobry śrubokręt posłuży nam wiele lat. Dobry, czyli wykonany ze wzmocnionej stali chromo-molibdenowej lub wzmocnionej tytanem.

5. Izolacja
Konieczna, jeśli zamierzamy w jakikolwiek sposób „dłubać w prądzie”. Bardzo ważne, żeby izolacja była nie tylko na rękojeści, ale też na metalowej końcówce – w razie dotknięcia metalu prąd nas nie popieści.

6. Wygoda użycia
Uniwersalna zasada przy każdym narzędziu. W przypadku wkrętaków zwróćmy uwagę na miękką, gumową i antypoślizgową rączkę, która dobrze leży nam w dłoni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.